Petržalské byty v súčasnosti

Petržalské byty v súčasnosti

Najväčším sídliskom na Slovensku je mestská časť Bratislavy – vychýrená, obľúbená, „stará“-dobrá Petržalka. Podľa demografických údajov má Petržalka takmer 106 tisíc obyvateľov. Takýto počet obyvateľov nemá ani tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov. Toto sídlisko sa rozprestiera na území s rozlohou 28,7 km2 a hustota obyvateľstva predstavuje cca 3,6 tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový.

45 rokov uplynulo od vtedy, čo „stará“ Petržalka musela otvoriť cestu „novej“ – panelákovej Petržalke. Pôvodný plán výstavby nového bytového komplexu bolo zabezpečiť bytové jednotky pre približne 60 tisíc obyvateľov. Situácia sa zmenila po tom, odkedy sa vo veľkom začalo projektovať sídlisko až pre 150 tisíc ľudí. Výstavbe tohto európskeho unikátu predchádzala medzinárodná súťaž. Zapojili sa architekti z Československa, Rakúska, USA a dokonca aj z Japonska.

Pôvodná Petržalka bola takpovediac oázou pokoja. Nachádzali sa tu krásne rodinné domčeky, lesy, sady, lúky a polia. Túto nádhernú scenériu lemoval majestátny breh Dunaja. 
Všetko to padlo za obeť rozhodnutiu vybudovať na tomto mieste sídlisko. Až 99% z pôvodného územia zrovnali so zemou. Poslední mohykáni, ktorí ostali zachovaní je petržalská časť Dvory, ktoré sa nachádzajú sa v severozápadnej časti Petržalky. 

V lete v roku 1977 sa uskutočnila kolaudácia prvého paneláka, ktorý bol postavený na Romanovej ulici. V súčasnosti je v Petržalke viac ako 600 bytových domov a viac ako 40 tisíc bytových jednotiek.
Sú stavané technológiou pomocou veľkostenových panelov. Nájdeme v nej len naozaj malé množstvo panelákov, ktoré majú 4 podlažia. Väčšina z nich má prevažne 7 alebo 12 podlaží.

Panelák alebo činžiak?

Z pohľadu jazykového okienka ide o dva spisovné významy, ktoré označujú nájomný, obytný, bytový alebo panelákový dom. Panelák je teda dom, ktorý je postavený z panelov. Vysoký panelák, ktorý má 7 a viac podlaží familiárne nazývame „vežiak“.

Petržalské paneláky sú obytné domy, ktoré boli vybudované pomocou panelovej technológie. Išlo o stavbu sídliskových bytoviek z nosných a obvodových panelov. Panel je železobetónový konštrukčný dielec, ktorý má tvar dosky. Je vyrábaný už s povrchovou úpravou a izoláciou. Takisto býva osadený oknami a balkónovými dverami a zárubňami. Základná životnosť panelákov je 63 rokov, pri ktorej sa vyžaduje pravidelná oprava a údržba. Znížená (bez údržby) je 65 rokov a zvýšená je až 120 rokov (pri komplexnej obnove bytového domu).

V súčasnosti sa v Petržalke ďalej stavajú nové nehnuteľnosti. Byty – novostavby sú prevažne tehlové alebo tehlové s kombináciou dreva. Záujem o bývanie v tejto mestskej časti je stále vysoký. 
Ak aj vy chcete byť súčasťou tohto príbehu a túžite bývať v najväčšom sídlisku v Európe, dajte nám vedieť. Sme pripravení urobiť z vás Petržalčanov!

 

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. 

Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť. Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií