Keď rozhoduje cena nehnuteľnosti

Keď rozhoduje cena nehnuteľnosti

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, za akú cenu by ste chceli kúpiť, predať alebo prenajať nehnuteľnosť? My Slováci si často vyčítame, že by sme chceli veľa muziky za málo peňazí. Ak by sme boli v koži kupujúceho alebo, nehnuteľnosť by sme chceli kúpiť čo najlacnejšie. Ak by sme boli predávajúci, chceli by sme z kupujúceho vytĺcť čo najviac. Podobne by to bolo aj s nájomcom a prenajímateľom. Má to však cenu?

Cena a jej ďalšie tváre

Ak sa bavíme o cene nehnuteľnosti, mali by sme byť v prvom rade nanajvýš objektívni. Pri určovaní výšky ceny nehnuteľnosti, či už ide o kúpu alebo predaj, rozhodujú tieto dôležité faktory: - Reálna alebo priemerná cena nehnuteľnosti na danom trhu - Lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza - Vek nehnuteľnosti - Stav nehnuteľnosti - Vybavenosť nehnuteľnosti, prípadne bytového priestoru - Parkovacie priestory alebo garáž - Okolie nehnuteľnosti - Dostupnosť verejných zariadení – zdravotnícke zariadenie, škola, škôlka, pošta, obchodné centrum, zastávka verejnej dopravy... - Klimatické podmienky – vlhkosť, intenzita prirodzeného svetla, priemerná teplota... - Inžinierske siete a dostupnosť telekomunikačných a internetových sietí - Celkový dojem z nehnuteľnosti (ktorý sa nedá kúpiť za žiadnu cenu!) - A ďalšie subjektívne alebo objektívne faktory Na základe uvedeného možno určiť konečnú cenu za danú nehnuteľnosť, ktorú v princípe určuje realitný trh, realitná kancelária alebo odhadca nehnuteľností. O tom, či je cena nastavená správne rozhodne predovšetkým kupujúci. Ak je cena privysoká, záujemca sa bude hľadať ťažko, no môže sa nájsť. Ak je cena príliš nízka, záujemcov bude viac, avšak „prerobí“ najmä predávajúci. Ak je cena nastavená rovnovážne, aj súboj o nehnuteľnosť bude rovnovážny a rozhodovať pritom budú ostatné faktory. Keď však pri kúpe domu alebo bytu rozhoduje cena najdôležitejšie je to, aby bol v konečnom dôsledku aj vlk sýty aj baran celý.

 

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. 

Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť. Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií