Hypotéka alebo cash

Hypotéka alebo cash?

Pri kúpe nehnuteľnosti existujú rôzne typy kupujúcich:

  • Tí, ktorí majú peniaze – kupujú v hotovosti

  • Tí, ktorí majú našetrené, ale potrebujú dofinancovanie prostredníctvom úveru

  • Tí, ktorí nemajú cash – financujú bývanie hypotékou, avšak po novom ju dostanú maximálne do výšky 80% ceny nehnuteľnosti (do 1.7.2018 to bolo 90%)

Ďalšou novinkou je fakt, že úver nedostane len tak hocikto, ale len tí, ktorí sú bonitní.

 

Čo je hypotekárny úver?

 

Hypotekárny úver alebo jednoduchšie hypotéka je úver, ktorý sa zabezpečuje takzvaným záložným právom k nehnuteľnosti. Toto záložné právo sa ináč nazýva hypotekárne záložné právo alebo „hypotéka".

 

Ide teda o pôžičku, ktorú dostane dlžník iba pod podmienkou, že založí nehnuteľnosť.

Prečo sa pri hypotéke zakladá nehnuteľnosť?

Dom, byt alebo pozemok má prevažne vysokú hodnotu, je teda dobrou zálohou a vďaka tomu má hypotekárny úver pomerne nízky úrok.

 

U nás na Slovensku rozlišujeme tri typy hypotekárnych úverov:

  • hypotekárny úver (klasický hypotekárny úver), ktorý sa riadi zákonom o bankách. Ide o dlhodobý úver na kúpu, stavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Podmienkou ponúkania takýchto úverov je vydávanie špeciálnych cenných papierov - záložných listov, ktoré vydáva banka.

  • hypoúver je hypotekárny úver, ktorý spĺňa náležitosti hypotekárneho úveru a navyše môže sa poskytnúť na iné účely súvisiace s bývaním ako napríklad zariadenie bytu, terénne úpravy, zariadenie záhrady a podobne.

  • americká hypotéka – ide o hypotekárny úver na akýkoľvek účel, ktorý sa bežne používa v USA

 

Cash alebo peniaze v hotovosti

 

Peniaze v hotovosti predstavujú bankovky alebo mince, ktoré sa odovzdávajú ľudovo povedané „z ruky do ruky“. V tomto prípade môže, ale nemusí ísť o peniaze v hotovosti. Máme tým na mysli ušetrené peniaze (v hotovosti alebo na bankovom účte), ktorými môže kupujúci disponovať.

 

Je potrebné si uvedomiť, že pri platbe v hotovosti je potrebné dodržiavať zákon č. 394/2012 Z. z., ktorý obmedzuje peňažné hotovostné platby s maximálnym limitom úhrady 5 000 € u právnických osôb a podnikateľoch a pri fyzických osobách maximálne 15 000 €.

 

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií