
Špeciality medzi nehnuteľnosťami
Dnes sa na chvíľu odtrhneme od reality a povieme si niečo o netradičnom bývaní, ktoré v našich končinách nie je ničím výnimočným, avšak v ponukách realitných kancelárií sa až tak často, niekedy vôbec neobjavujú.
Pravdou je, že stále riešime jednoizbové, dvoj alebo trojizbové byty, garsónky, chalupy, rodinné domy a iné klasické nehnuteľnosti, ktoré v podstate dobre poznáme. Ale čo by ste povedali napríklad na taký hausbót, podzemné bývanie, slamený domček alebo bývanie v kaštieli či dokonca v kostole?
Bývanie na vode alebo v podzemí
Bývanie na vode nie je žiadnou novinkou. Ide o jednu z najstarších foriem netradičného bývania. Hausbót (z anglického houseboat – house/dom, boat – loď) môžeme nájsť aj u nás, hlavne na brehoch Dunaja. Niektorí obývajú hausbóty iba v lete, ale nájdu sa aj dobrodruhovia, ktorí v nich bývajú celoročne.
Ak milujete prírodu a túžite po netradičnom bývaní možno by ste sa mohli usadiť v podzemnom dome. U nás je táto forma bývania naozaj veľmi zriedkavá, avšak v zahraničí je u niektorých veľmi obľúbená. Medzi známe podzemné nehnuteľnosti patrí napríklad jaskynný dom, dom v lomoch, rôzne podzemné miestnosti, kryty a bunkre alebo dokonca kanály či šachty.
Slamené alebo hlinené domy
V minulosti neboli hlinené, slamené či drevené domy žiadnym prekvapením. Postupne sa však začali budovať tehlové a betónové stavby, ktoré takmer úplne nahradili tieto ekologické nehnuteľnosti. V súčasnosti je však záujem o tieto eko stavby naozaj vysoký. Ich najväčšou výhodou je výborná tepelná izolácia – v zime je v nich teplo a v lete zima. Vďaka prírodným materiálom domy dýchajú a hlina oveľa viac kumuluje teplo.
Zemepán alebo kostolník
Medzi ďalšie netradičné nehnuteľnosti patrí napríklad kaštieľ či dokonca kostol. Napríklad v Anglicku je niekoľko obývaných kostolov, ktoré si ľudia prispôsobili na vlastné bývanie. Vo svete nie je žiadnou novinkou bývanie v kaštieľoch, kúriách alebo aj v hradoch a zámkoch.
Takže čo hovoríte na tieto obydlia? Vymenili by ste niektoré z nich za terajšie?